Nie rzucim ziemi…

Nie rzucim ziemi…

  Niebawem będziemy obchodzić święto niepodległości, będzie ono inne niż zazwyczaj. Nie będzie uczniów, którzy każdego roku przemierzali z uśmiechem na twarzy szkolne korytarze. W odświętnych strojach uczestniczyli w uroczystościach, delektując się pięknem słowa, przy wtórze pieśni patriotycznych i ciekawej scenografii.

Przygotowaną dla Was gazetkę Drogi do niepodległości możecie obejrzeć na dołączonym zdjęciu. Odwołuje się ona do trudnej drogi, jaką musieli pokonać nasi rodacy, podczas której wielu z nich zginęło w imię wolności, języka, tradycji. O tej, jak dla nas ważnej wolności i polskości pisali romantycy, np. Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz czy późniejsza poetka Maria Konopnicka, a także kompozytorzy i malarze. Dopiero 11 listopada 1918 roku po 123 latach odzyskaliśmy upragnioną niepodległość, dzięki tak ważnym postaciom jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

Wasi młodsi koledzy i koleżanki będący jeszcze w szkole, chętnie przyglądali się gazetce i z zainteresowaniem „badali dzieje historii”.

Dziś naszym przodkom za ich heroizm jesteśmy winni pamięć, poprzez dyskusję na lekcjach zdalnych z historii, j. polskiego tudzież z wychowawcą oraz w domu rodzinnym z rodzicami, dziadkami i pradziadkami, ponieważ mogą opowiedzieć Wam niejedną ciekawa historię.

Niech żyje niepodległość!