Porady dla rodziców

“Dziecko chce być dobre,
Jeżeli nie umie – naucz,
Jeżeli nie wie – wytłumacz
Jeżeli nie może – pomóż”
Janusz Korczak

Rzecznik Praw Dziecka
Strona biura Rzecznika Praw Dziecka. Na stronie znajdziesz informacje jakimi sprawami zajmuje się Rzecznik, sprawozdania z jego działania, poznasz prawa dziecka i akty prawne z nimi związane. Zapoznasz się również z listą instytucji i programów międzynarodowych zajmujących się prawami dziecka.
www.brpd.gov.pl

Wychowanie i kształcenie

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie! – “Bez względu na to ile masz zajęć,
najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz
okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne
czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”. Jim Trelease

Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Czytanie buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole, uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Bajki i wiersze dla dzieci – źródło nowych pomysłów, gdy wyczerpały się pokłady wyobraźni podczas opowiadania cowieczornych bajek
republika.pl/aholka
bajecznik.pl
republika.pl/bajeczny_swiat – Bajeczny świat
bajka.pl
janbrzechwa.w.interia.pl – Bajki Jana Brzechwy

Teksty lektur szkolnych i ich opracowań – ostatnia deska ratunku dla zapracowanych  rodziców, gdy dziecko potrzebuje “natychmiast, do przeczytania na jutro” trudno osiągalnej w bibliotece książki 😉
republika.pl/iczapka – lektury dla klas I-III
dzieci.best.pl – Wirtualna półeczka
dysleksja.univ.gda.pl – Polskie Towarzystwo Dysleksji zrzesza rodziców dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu, pisaniu (dysleksja, dysortografia, dysgrafia) oraz profesjonalistów służących pomocą tym dzieciom: psychologów, logopedów i nauczycieli-terapeutów.

 • Jak pomagać dziecku w nauce? – Poradnik dla rodziców. Strona z serwisu gazeta.pl.
 • Jak wybrać gimnazjum? – Kryteria jakie warto brać pod uwagę przy wyborze gimnazjum. Strona z serwisu www2.gazeta.pl.
 • www.porady-wychowawcze.pl – Poradnik dla rodziców
 • www.edziecko.pl – Praktyczne porady wychowawcze.
 • www.wychowanie.pl – Portal edukacyjny dla nauczycieli wychowania do życia w rodzinie, wychowawców, pedagogów, rodziców. Sporo informacji, prezentacji pomocnych publikacji oraz dyskusje na forum. Autorskie scenariusze i konspekty nauczycieli.
 •  www.superkid.pl – Serwis edukacyjny dla dzieci i rodziców. Zawiera artykuły na temat wychowania dziecka, recenzje książek dla rodziców. Dzieci znajdą tutaj bajki, kolorowanki, rymowanki, zabawy uczące języków obcych, matematyki, ortografii, poszerzające wiedzę o świecie.
 • www.dzieciaki.net.pl
  Praktyczne porady wychowawcze, rady psychologa. Rodzice pomagają rodzicom, rodzinne ABC. Wiadomości, kolorowanki, gry i zabawy dla dzieci rozwijające pamięć, spostrzegawczość, refleks, słownictwo. W serwisie znajduje się także forum dyskusyjne dla rodziców.
 • Narkomania – Strona Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii zawierająca informacje dla rodziców – m.in: Sygnały ostrzegawcze, czyli na co należy zwrócić uwagę? Co możesz zrobić, aby zapobiegać narkomanii?

Komputer i Internet

 • dzieckowsieci.pl – Niebezpieczeństwa, które grożą dzieciom w Internecie oraz sposoby ich unikania.
 • dzieci.org.pl – Artykuł Ireny Pulak “Dzieci w sieci, czyli Internet dla najmłodszych” dotyczący wykorzystywania komputera i Internetu w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.
 • beniamin.pl, opiekun.com – programy (do ściągnięcia), które blokują dostęp do szkodliwych dla dzieci stron internetowych
 • dzieci.org.pl – Bezpieczeństwo i higiena pracy z komputerem
 • republika.pl/terapiapedagogiczna – Spis wartościowych programów dla dzieci. Jeśli chcemy kupić dziecku jakiś program komputerowy na pewno wartościowszym prezentem od zwykłych gier będzie program edukacyjny.
 • microsoft.com – Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka korzystającego z Internetu?
 • microsoft.com – Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami, hakerami, oprogramowaniem wywiadowczym i innymi atakami?

Czas wolny

 • www.miastodzieci.pl – Serwis zawiera informacje o imprezach dla dzieci oraz sporo propozycji kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Znajdziesz tu informacje o przyjaznych dzieciom wydarzeniach, wycieczkach, muzeach, placach zabaw, restauracjach i przeróżnych zajęciach.

Choroby i zaburzenia
Seria kilku publikacji „One są wśród nas” poświęcona jest chorobom przewlekłym u dzieci. Zawarte są w niej praktyczne wskazówki jak stworzyć odpowiednie warunki, aby wszystkie dzieci mogły się uczyć, rozwijać i bawić mimo choroby. Przeznaczona jest dla rodziców, opiekunów i nauczycieli w przedszkolu i szkole.

 • Dziecko z autyzmem i Zespołem Aspergera w przedszkolu i w szkole
 • Dziecko z ADHD w szkole i w przedszkolu
 • Dziecko z zaburzeniami psychotycznymi w szkole
 • Dziecko z zaburzeniami lękowymi w szkole
 • Dziecko z astmę w szkole i w przedszkolu
 • Dziecko z cukrzycą w szkole i w przedszkolu
 • Dziecko z hemofilią w szkole i w przedszkolu
 • Dziecko z zaburzeniami tikowymi w szkole i w przedszkolu
 • Dziecko z depresją w szkole i w przedszkolu
 • Dziecko z padaczką w szkole i w przedszkolu